Koľko jabĺk denne je dosť?

Hovorí sa, že jablko nepadá ďaleko od stromu. V našom prípade nepadá vôbec, pretože my jablká ručne oberáme rovno zo stromu a len tie najlepšie sa dostanú do našich odrodových jablkových štiav. Čo ďalšie by ste mali vedieť o jablkách?

 

Jablká pochádzajú z Kazachstanu pri Kaspickom mori. Almaty, najväčšie mesto tohto štátu, sa kedysi volalo Alma Ata, čo znamená "plný jabĺk". Za pestovanie jabĺk a prenos semien do iných častí sveta môžeme ďakovať Grékom, Etruskom a Rimanom.

Jablká dokázali všeličo. Napríklad pomohli Isaacovi Newtonovi urobiť prevratné objavy o gravitácii. Povráva sa, že mu jedno z plodov spadlo rovno na hlavu, čo ho priviedlo k myšlienke o gravitácii. V jeho životopise sa uvádza, že keď videl padajúce jablká, pomohlo mu to uvažovať o gravitácii. V skutočnosti sa však nespomína, že by mu ovocie skutočne spadlo na hlavu.

11 neuveriteľných výhod pitia jablkových štiav

Jablková šťava je hviezdou obedových boxov a obedov v školských jedálňach na celom svete! Je pravdepodobné, že aj vy ste časť svojho detstva strávili vychutnávaním si tohto osviežujúceho nápoja. Nech už dávate prednosť poháru jablkovej šťavy alebo džúsiku v škatuľke, faktom je, že jablkové šťavy sú obľúbeným nápojom malých aj veľkých labužníkov. Ale zamysleli ste sa už niekedy nad tým, koľko výhod prináša každý jeden dúšok 100% jablkovej šťavy?

 1. Sú zásobáreň vitamínu C

Väčšina z nás už o vitamíne C počula a vieme, že je jeho zásoby treba udržiavať. Ale čo presne tento antioxidant robí? Hoci slúži na viacero účelov, jednou z jeho najdôležitejších funkcií je posilnenie imunitného systému. Preto sa často stretávate s tým, že nám lekári odporúčajú v období nachladnutia a chrípky pridávať do vody práškové doplnky vitamínu C. Vedeli ste však, že vitamín C môže pomôcť znížiť aj riziko vzniku rakoviny a niektoré štúdie skúmajú jeho účinnosť aj v kombinácii s chemoterapiou?

 1. Dbajú o vaše zdravé srdce

Nie nadarmo sa spieva o červenou jabĺčku v oblôčku, ktoré chce krásna dievčina odovzdať svojmu milému spolu so svojím srdcom. Ďalšou skvelou vlastnosťou jabĺk totiž je, že znižovaním hladiny cholesterolu udržiavajú v dobrej kondícii aj kardiovaskulárny systém. Minimalizujú tak riziko kardiovaskulárnych ochorení, infarktu a mŕtvice. Zaraďte do svojho každodenného jedálnička jeden alebo dva poháre jablkovej šťavy a uvidíte, ako vám to pomôže.

 1. Uľavia od zápchy deťom aj dospelým

Ak sa cítite tak trochu zablokovaní, skúste popíjať jablkový džús. Vláknina a fruktóza v ovocí sú známe tým, že pomáhajú zdravému tráveniu. Jablká sú skvelým pomocníkom, na ktorého sa môžete obrátiť, keď váš zažívací systém nutne potrebuje pomocnú ruku. Vyskúšajte jablko z vašej špajze na domácu liečbu zápchy – má vysoký obsah vlákniny. A ak chcete do tela dostať viac jabĺk bez toho, aby ste museli zjesť za tašku ovocia, o slovo sa opäť hlási jablková šťava. Vyskúšajte jede-dva poháre a uvidíte, či to pomôže!

 1. Dodajú šmrnc každodennému pitnému režimu

Vedeli ste, že jablkové šťavy obsahujú viac ako 80 % vody? Ak patríte k ľuďom, ktorým obyčajná voda pripadá chuťovo nudná, jablkový džús je skvelým riešením. Vďaka 100% jablkovým šťavám získate "ochutenú" vodu bez obáv z umelých príchutí aj skvelý spôsob, ako zabezpečiť, aby vy a vaše deti dodržali pitný režim! Poctivé 100% jablkové šťavy môžete aj riediť s vodou a stále budú chutiť skvelo.

 1. Pomáhajú pri chudnutí

Jablková šťava sama o sebe nie je žiadny zázračný diétny nápoj, ale ak bojujete s nadmernou chuťou alebo máte vo zvyku maškrtiť medzi jedlami, jablková šťava vám môže pomôcť. V žalúdku je o niečo ťažšia ako obyčajná voda a vďaka svojej sladkej chuti a väčšiemu množstvu látok potlačí chuť občerstviť sa sladkosťami medzi jednotlivými jedlami. Takže, keď vás budú naháňať chute na sladké alebo slané jedlá, skúste radšej vypiť pohár jablkového džúsu.

 1. Bojujú proti dýchacím problémom

Jablková šťava je plná antioxidantov, ktoré pomáhajú posilniť pľúca, čo môže znížiť závažnosť a frekvenciu astmatických záchvatov. Aj keď nenahradí inhalátor, určite stojí za to, vyskúšať ju. Snažte sa však vyberať si jablkové šťavy s nižším obsahom cukru. Nápoje s veľkým množstvom cukru môžu v skutočnosti astmu zhoršiť, preto si dávajte pozor na etiketu so zložením.

 1. Vykonajú prevenciu infekcií močových ciest

Vďaka kyslej povahe jablkovej šťavy môže byť jej pitie mimoriadne užitočné pri prevencii infekcií močových ciest. Ale pozor, nemýľte si prevenciu s liečbou! Ak už zápalom močových ciest trpíte, odborníci odporúčajú vyhýbať sa jablkovej šťave aj ďalšiemu ovociu a šťavám, ktoré môžu váš stav potenciálne zhoršiť.

 1. Udržujú zdravú pečeň

Jablkové šťavy dokážu naozaj všetko! Nielenže sú dobré pre srdce a pľúca, ale napomáhajú aj celému procesu trávenia, vrátane správneho fungovania pečene. Jablká a jablkové šťavy totiž obsahujú kyselinu jablčnú, ktorá pomáha pečeni čistiť telo od toxínov.

 1. Podporujú výkonnosť vašej pamäte

Jablká sú dobrým zdrojom kvercetínu, ktorý je známy tým, že chráni mozgové bunky pred poškodením a rozpadom. To môže byť s pribúdajúcim vekom mimoriadne dôležité, najmä ak sa vo vašej rodine vyskytla Alzheimerova choroba. Aj keď jablko denne nemusí vždy udržať lekára ďaleko za dverami vášho domu, môže aspoň pomôcť udržať vaše spomienky a myseľ svieže. A to sa zdá byť dostatočným dôvodom na to, aby ste si denne dopriali za pohár jablkovej šťavy!

 1. Vylepšujú stav pleti

Pitie jablkových štiav môže vďaka obsiahnutému vitamínu C prispieť aj k udržaniu zdravej a pružnej pokožky a predchádzať vráskam či výskytu akné. A ak chcete niečo praktickejšie, vždy si môžete urobiť pleťovú masku z jabĺk a medu.

 1. Pomáhajú rastu vlasov

Jablkové šťavy obsahujú aj rôzne vitamíny, ktoré môžu prispieť k rastu vlasov a zdraviu pokožky hlavy! Niektorí ľudia si dokonca vlasy v jablkovej šťave umývajú, aby pokožke hlavy dopriali vitamíny priamo zo zdroja živín.

JEDEN POHÁR JABLKOVEJ ŠŤAVY DENNE

Jablková šťava má síce množstvo pozitívnych účinkov na zdravie, ale niekedy je aj dobrého priveľa. Najmä vzhľadom na to, že mnohé značky obsahujú veľa cukru, je dôležité obmedziť denný príjem jablkovej šťavy. Odporúčame vám vypiť približne jeden pohár denne. Tak ako? Ste pripravení na ďalší pohár jablkovej šťavy? Teraz, keď ste vyzbrojení vedomosťami o výhodách jablkovej šťavy, si môžete vychutnať svoj ďalší pohár a zároveň presne vedieť, čo všetko pre svoje zdravie robíte.

JABLKOVÉ ŠŤAVY ZO ZÁHRADY S RODOKMEŇOM

U nás v Kukkonii vieme, že každá odroda jabĺk je iná a chutí trochu inak. Rozhodli sme sa tieto výnimočné vlastnosti vyzdvihnúť a priniesť jedinečné odrodové šťavy aj na váš bohato prestretý stôl. Vychutnajte si spolu s nami ich jemné chuťové rozdiely 100% jablkových štiav z ručne oberaných a starostlivo triedených jabĺk, ktoré putujú zo stromu rovno do krabice.